plaża

Zwiedzanie podczas wakacji

Gmina Rewal jest malutką, malowniczą, przepiękną gminą wiejska  w województwie zachodniopomorskim, w północnej części powiatu gryfickiego. W latach 1975-1998  gmina położona była natomiast  w województwie szczecińskim. Teren gminy obejmuje 7 miejscowości jakimi są: Niechorze, Pobierowo, Pogorzelica, Pustkowo, Rewal, Śliwin, Trzęsacz, wszystkie z nich są wsiami sołeckimi. Główną siedzibą gminy jest Rewal. Gmina Rewal jest najmniejszą gminą wiejską położoną nad morzem, ale jest bardzo urokliwa i bardzo chętnie odwiedzana przez turystów.

Gmina ta położona jest na Wybrzeżu Trzebiatowskim w dwukilometrowym pasie nad Morzem Bałtyckim w północnej części powiatu gryfickiego i sąsiaduje z gminami: Karnice i Trzebiatów, które należą do powiatu gryfickiego,Kolejnymi gminami są: Dziwnów i Świerzno należą one do powiatu kamieńskiego. Odległość z miejscowości Rewal do stolicy powiatu, Gryfic wynosi około 25 km. Zabytki owej miejscowości możemy wyróżnić następujące, jednak przedtem warto wspomnieć, że są one bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, którzy przyjeżdżają z całej Polski, a miłośnicy zwiedzania docierają nawet do nich z innych krajów Europy.

W rejestrze zabytków, które zostały objęte ochroną prawną przede wszystkim należą:  Latarnia Morska znajdująca się w miejscowości Niechorze z 1866 roku, ruiny kościoła z przełomu XIV/XV wieku w Trzęsaczu, rybacka zabudowa na rynku w Niechorzu – pochodzi ona z XVIII – XIX wieku,  neogotycki kościół z drugiej połowy XIX wieku w Trzęsaczu,  zespół pałacowo–folwarczny w Trzęsaczu – budowla datowana jest na XVIII – XIX wiek, Stanowisko archeologiczne w Śliwinie – grodzisko z wczesnego średniowiecza, a także punkt ze starożytności oraz okresu wpływów rzymskich, natomiast ostatnim z zabytków jest kolej wąskotorowa. Miasteczko to mimo, że jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów nie jest aż tak bardzo zatłoczone i na plaży każdy znajdzie dla siebie odpowiednią ilość miejsca co jest bardzo ważne w czasie kiedy odpoczywamy.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *