plaża

Wakacje na plaży czy w górach?

To piękne malownicze miasteczko jest dość małe w stosunku do innych, jednak jest bardzo gościnne, posiada wiele pensjonatów, w których są pokoje w Rewalu, dostępne dla wczasowiczów, turystów, bądź osób całkiem przypadkowo przejeżdżających przez ową miejscowość. Miejscowość najchętniej odwiedzana jest w czasie lata. Gmina stanowi 4,04% powierzchni całego powiatu. Gmina, podobnie jak i cały obszar Polski, położona jest w strefie klimatu umiarkowanego. Klimat ten kształtuje się pod wpływem mas powietrza atlantyckiego, które bezpośrednio oddziałuje nań Morze Bałtyckie.

Średnia temperatura roczna powietrza wynosi 8,5 °C, w najcieplejszym miesiącu, którym jest lipiec temperatura wzrasta do 17 °C, natomiast w styczniu spada do 0 °C. Amplituda  roczna temperatury wynosi 17 °C. Klimatyczna zima trwa bardzo krótko – średnio 25 dni z pokrywą śnieżną, natomiast okres bezprzymrozkowy – około 203 dni. Średnie nasłonecznienie  w ciągu dnia w miejscowości Rewal wynosi w roku 4,4 godz. Natomiast najwyższe wartości osiąga ono w okresie wiosenno–letnim (od maja do sierpnia) – 7,3 godz. Średnia liczba dni pogodnych to 35, natomiast pochmurnych to aż 130. Wilgotność powietrza kształtuje się pod wpływem morza, co daje efekt podwyższonej wartości powietrza. Średnia roczna wilgotność względna to aż 82%. Średnia roczna suma opadów stanowi około 625 mm.

Najwyższe średnie sumy opadów odnotowuje się w lipcu jest to 75 mm, natomiast najniższe w lutym jest to 30 mm. Średnia roczna liczba dni z burzą wynosi zaledwie 18. W pasie nadmorskim przeważają wiatry zachodnie i południowo–zachodnie. Jest to obszar bardzo wietrzny, o czym doskonale świadczy mały udział cisz atmosferycznych we wszystkich porach roku (5%). Charakterystyczną cechą spowodowaną położeniem nadmorskim gminy jest występowanie wiatrów lokalnych, tak zwanej bryzy morskiej i lądowej. Wiatry te osiągają prędkość 5 metrów na jedną sekundę. Są one wywołane dobową różnicą temperatur stworzoną pomiędzy morzem a lądem.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *